Tip na čítanie

Celkom nedávno sa mi dostala do rúk nadmieru pútavá knižka od Monsa Kallentofta s ešte zaujímavejším názvom. Jeho Páte roční období si ma však nezískalo hneď od prvej strany. Ale všetko pekne po poriadku.


Stojím si v rade v antikvariáte a do očí mi udiera kniha ležiaca na hŕstke ďalších, do komínku uložených, výtlačkov. Svietila všetkými odtieňmi zelenej. Práve  farba obalu pritiahla moje oči. Dievča, ležiace v machu, som si všimla až na druhý pohľad. Á nejaká kriminálka – vravela som si v duchu a siahla po nej. Keďže som knižný fajnšmeker, neodradila ma jej hrúbka, práve naopak. Niesla som si ju hrdo v batohu, akoby som práve narazila na poklad.


Doma som mala práve rozčítanú inú knihu, dokonca úplne iný žáner. Preto som si nový úlovok uložila do poličky. Po týždni som na dlaniach znova pocítila jej hladkú povrchovú úpravu a vnorená do vankúšov, som ju začala čítať. Prvá strana ma trocha zaskočila. Nič to, pokračujem ďalej. Keďže som nikdy nič také nečítala, na spôsob jeho písania som si najprv musela zvyknúť. Netrvalo to však dlho. Po niekoľkých stranách som sa ,,zažrala“ do deja a už ma nepustil.


Naozaj spôsob jeho písania je unikátny. Opisy stavov a pocitov obetí sa mi javil do hĺbky prepracovaný. Celá kniha v čitateľovi vzbudzuje veľkú dávku empatie a zaiteresovanosti. Doslovne máte pocit, akoby ste postavy poznali. Akoby pred vami stáli a rozprávali svoj tragický príbeh.  Vedú vás do hĺbky svojej duše, kde ho prežívate s nimi.


Hlavná hrdinka Malin Forsová nie je dokonalá žena. Robí chyby ako všetci ostatní. Má však silu a oheň, ktoré jej nemožno uprieť. Jej zápal pozdvihne nádej všetkých zúčastnených a vedie vyšetrovanie vpred. Obete k nej v myšlienkach prehovárajú, spovedajú sa jej, hľadajú útočisko a utešujú sa navzájom. Sú stratené v neznámom ročnom období a práve tieto spovede patria, podľa môjho názoru, k najlepším pasážam knihy. Autor ich sformuloval takým štýlom, akoby tam prebývali a nechceli odísť, kým sa svet nedozvie, čo sa im stalo.


Úprimne dúfam, že takých kníh bude mnoho. Je zaujímavá svojím spracovaním, dejom i štýlom. Moje dojmy sú však len moje a je na každom čitateľovi, či sa k môjmu názoru pripojí, alebo nie. Hoci ma obálka ihneď zaujala, aj tak sa riadim heslom – nesúď knihu podľa obalu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*